Domain Yenileme ve Silme Prosedürleri



Domain işlemleri bir takım prosedürlere uygun olarak yapılmak zorundadır. Bu prosedürler ilgili birimlerce oluşturulmuş genel geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır. En ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır. Süresi dolan domainler üzerinde herhangi bir işlem ve yönetim kesinlikle yapılamaz. Domain sahipleri domainler üzerinde herhangi bir hak iddia edemezler.


Domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sistem üzerinden üyeliğinizdeki mail adresinize uyarı maili gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelden süresi bitmek üzere olan domainlerinizi takip edebilir ve uzatma işlemi yapabilirsiniz.

Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi durumlarda sorumluluk kabul etmez.


Süresi bitmeden önce uzatılacak domainler için ödenmesi gereken tutar alan adı fiyatları listesindebelirtilmiştir. Süresi geçirilen domainlerin geri alımı cezalı olacağından tutar daha fazla olacaktır.


Domaininizin süresini geçirdikten sonra ilk 78 gün boyunca domaininizi geri alma şansınız olabilir.

Domain süresi geçtikten sonra alım yapmak isterseniz bu rakam geçen süreyle alakalı 40 - 120$ aradında olacaktır.

Bu süreç içerisinde geri alım yapmayan kullanıcılar domaini tekrar kullanmak istiyorsa domainin boşa düşmesini beklemek zorundadır.


Net bir tarih belirtilememekle birlikte ortalama 70-90 gün arasında bir süre geçtikten sonra domain boşa düşürülünce, sıfır domain fiyatından tescil yapılabilmektedir. Özellikle belirtmek isteriz ki, domainlerin ifade edilen bu süreçleri ve rakamları uzantılarına göre değişmekle birlikte com. net uzantılı domainler de daha çok süreç bu şekilde olmaktadır. Bu süreçle ilgili detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm sitesini inceleyebilirsiniz.


Firma olarak her zaman domain kullanıcılarına tavsiyemiz, uzun soluklu kullanmak istedikleri, özellikle kurumsal kimliği olan, ya da firmalara ait olan önemli domainler tescil edilirken süreyi geniş tutmaları ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için uzatma işlemini bekletmeden, zamanında yapmalarıdır.